• Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház
  • Duplafalas gerendaház

Duplafalas ÖKO Gerendaház Balatonalmádiban

Balatonalmádi, duplafalas finn gerendaház pezowoodAkinek volt már szerencséje felmászni Balatonalmádiban az öreghegyi Óvári kilátóba, az megcsodálhatta ezt a páratlan szépségű tájat: az északi part hegyeit, a déli part településeit és a Balatont, amelynek rengeteg arcával mindig elkápráztat. Almádiban, amióta ember építkezik, vörös kőből teszi azt. Ez a jellegzetes, vörös színéről mindenki által ismert kőzet kitűnően faragható, időtálló, remek építőanyag, ezen a környéken mindenhol megtalálható. 

Mivel a megálmodott gerendaház teljes alápincézéssel épült, kézenfekvő volt hogy a pincetömb kiemelése során keletkezett vörös kő lábazati falazatként, burkolatként kerül majd beépítésre. Ez rendkívül lassú és nagy tapasztalatot igénylő feladat. Erre a feladatra szerencsére sikerült a legjobb szakembereket megtalálni. Ahogy a jó bornak sem kell cégér, nekik sem kell hirdetni magukat. Ki sem kell tenniük a lábukat a városból, mégis több évre előre biztosított munkájuk. 

A gerendaház teljes alapterületében alápincézett. Erre több okból is szükség volt: a lejtős telken egy földszintes ház költséges, szinte kötelező pincét építeni. Nem is beszélve a gépkocsi tárolóról, kazánhelyiségről, egyéb tárolókról. 

Az alépítmény már adott, ideje egy jól kinéző, kényelmes, energiatakarékos épületet építeni. Bejárat_Balmádi finn gerendaház PezowoodAz egyik legfontosabb szempont a kitűnő hőszigetelés volt, amelynek egy duplafalas gerendaépület tud legjobban megfelelni. (Össze sem érdemes hasonlítani egy téglaépülettel.) A két 8 cm vastag ragasztott gerendafal közé 10 cm cellulóz hőszigetelést fújtunk be. A duplafalas gerendaház legnagyobb előnye az egyöntetű papíralapú hőszigetelés, amely megszakítás nélkül halad végig a külső fal mentén, majd a tetősíkban folytatódik. 

A födém szokás szerint rétegragasztott gerendából készült, gyári körülmények között előkészítve a beépítéshez. A 12x24 cm keresztmetszetű födémgerendázat tetején 20 mm-es fózolt lambériát rögzítettünk, felette párazáró fólia, párnafázat, OSB, majd laminált parketta épült be, a párnafák közé pedig cellulóz hőszigetelés került. Fontos, hogy a fafödém mindig kapjon hőszigetelést. Ez a fűtésrendszer hatékonyságát növeli, fékezi a földszintről a hirtelen feljutó hőmennyiséget. 
Duplafalas gerendaház oldalsó bejáratA tetőszerkezet egyszerű: talp, közép és taréjszelemenre rögzített szaruzat. A szelemenek fixek, a gerendafalakra ülnek. Költségkímélés miatt nem készítettünk látszó szaruzatot, hanem a szarufák belső oldalát lambériáztuk, majd belül álszarufákat rögzítettünk fel. Kívül, az eresz felett a szokásos felülről burkolt ereszvég kialakítást alkalmaztuk.
Minden függőleges oszlop aljára állítócsavart rögzítettünk. A gerendaépület utólagos roskadása miatt, ezeken már állítottunk is. A végső állításra kb. egy év múlva kerül sor. 

Egy gerendaház nyílászáróit nem egyszerű elhelyezni, és sokkal költségesebb is mint egy hagyományos épületnél. Maga a nyílászáró nem különbözik semmiben, viszont a beépítéshez egyéb anyagokra is szükség van. Légzáró ragasztószalag, különböző áltokok, takaródeszkák. Duplafals gerendaház belsőÉrdekesség, hogy 120x120 cm-es fix ablak mellett egy 30x120 cm-es szellőzőablak sorolódik össze. Ez energiatakarékos, mivel szellőztetésre nem kell egy nagy ablakot kinyitnunk. 

A gerendaház fűtésrendszere összetett. Használati melegvíz és fűtés gázkazánnal működik. A földszinten padlófűtés és radiátoros fűtés működik vegyesen. A pincében és a tetőtérben csak radiátoros. A pincében és a földszinten épített cserépkályha készült. Fontos, hogy galériás nagy légterű nappaliban ne csak radiátoros fűtés legyen, mert a meleg egy pillanat alatt a tetőt fűti. A padlófűtés lassan adja le hőjét, így fokozatosan melegíti a teret. Viszont ekkora homlokzati üvegfelület előtt kell egy koncentrált hőleadás is, mivel az ablakokon esetleges párásodás így leszárítható.

A családi házat vizes bázisú ipari lazúrfestékkel festettük. Hatalmas előnye, hogy amikor az épület egyes részei igénylik az újrafestést, csak portalanítani kell, és már lehet is újra festeni, nincs szükség hatalmas munkával lecsiszolni az előző rétegeket.

A Balatonra néző oldal terasza párnafákra rögzített thermowood burkolatot kapott. Ez a hőkezelt fenyő kitűnő időjárásálló tulajdonsággal rendelkezik. Mindennemű felületkezelés nélkül is használható teraszok, stégek, kerti utak és építmények járófelületeinek hézagolt burkolására.

Rengeteg kitartás kellett ahhoz, hogy a helyi főépítészt a tulajdonosok meggyőzzék elképzelésük megvalósíthatóságáról. Arról, hogy nem lesz kirívó a környezetéből, hogy dacára a berögzült szokásoknak ebbe a környezetbe is építhető gerendaház. Egy lakható, világos, energiatakarékos és egyedi lakóépület.

Az épület tervei letölthetők innen. 

Nagyságrendi árajánlat itt található

Az építés fázisai, építésének szakaszai rengeteg fotóval itt nézhetők meg.

A gerendaház hőszigeteléséről itt lehet többet megtudni.

A Balatonalmádiban épült finn duplafalas gerendaház kültéri faburkolatairól itt olvashat, nézelődhet.

A gerendaházról látványfilm itt tekinthető meg.

A látványtervet a gyártás előtt, az ajánlati szakaszban készítettük. A filmben, illetve látványképeken lehetőség van színek, textúrák, a környezet ábrázolására. Sokszor egy jó látványterv többet mond, mint a beméretezett homlokzat, alaprajz, metszetek. Az épület terepbe illesztése, a pinceszint falburkolata, a gerendaház színei, fényei, csillogása felfoghatóbbá teszi a tömegeket, átláthatóbbá a tagolódásokat. Előfordul, hogy ekkor látunk meg olyan elemeket, méreteket, vagy hiányosságokat, amelyeketmég van mód elkerülni, javítani, építéskor pedig így a legjobb megoldás valósulhat meg.

 

 

Ki olvas minket
Oldalainkat 5 vendég böngészi